Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

AV KORUMA MEMURLARIMIZDAN KAÇAK AVLANMAYA KARŞI ETKİN KORUMA

Aralık 11, 2014

AV KORUMAMEMURLARIMIZDAN KAÇAK AVLANMAYA  KARŞI  ETKİN KORUMA

 

 

Aksaray ili geniş av sahaları, Tuz Gölü Havzasının Büyük Bir Kısmının ava açılması ve çeşitlilik arz eden Yaban Hayatı ile ülkemizin önde gelen illerinden biri konumunda olması itibariyle ülkemizin değişik bölgelerinden gelen avcılara ev sahipliği yapmakta ve  av koruma faaliyetlerinde birçok tutanağa esas usulsüz avcılık yapanlar Av Koruma ekiplerimizce tespit edilmektedir.

Aksaray il şube müdürlüğümüz de 4915 sayılı kanun kapsamında sürdürülebilir avcılık ilkesi dahilinde, koruma faaliyetleri yürütülmektedir.

15.11.2014 tarihi ile 11.12.2014 tarihleri arasında Sarıyahşi,Ortaköy, Gülağaç, Eskil, Ağaçören, Güzelyurt ilçeleri ve Merkez kasaba ve  köylerinde yapılan Av Koruma Kontrollerinde genel toplam 59 avcı kontrol edildi ve bunlardan 34 kişi hakkında 4915 kara avcılığı kanunu kapsamın da yasal işlem yapıldı, 7 adet takoz sisteminin olmadığı tespit edilen av tüfeklerinin mülkiyeti kamuya geçirilmek üzere el konuldu, şahısların usulsüz avladıkları  6 adet Yaban Tavşanı’na ve 1  adet Kınalı Kekliğe , ayrıca Şahısların Güme  önünde su birikintisi içerisine ayaklarından bağlayıp canlı mühre olarak kullandıkları 21 adet Ördeğe  el konulmuştur. Usulsüz olarak av yapan kişileretoplamda 22.946,00 TL idari para cezası ve 14.350,00 TL Usulüz Avlanma Tazminatıuygulanmıştır.  

Aksaray Şube Müdürlüğü Av Koruma Ekibi Olarak Denetimler tüm hızıyla devam edecektir. Avcılık Belgesi Olmayan kaçak avlanma yapanların dikkatine avcılık belgelerinizi alın ve usulünce avlanın. Sürdürülebilir bir doğa için, bilinçli avcılık yapın.

T.C  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Konya VIII. Bölge Müdürlüğü

 Aksaray Şube Müdürlüğü