Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

KEKLİKLER AKSARAY’IN DAĞLARINDA ÖZGÜRLÜĞE BIRAKILDI

Temmuz 09, 2014

KEKLİKLER AKSARAY'IN DAĞLARINdA Özgürlüğe BIRAKILDI

Geçmiş yıllarda tabiatta bol miktarda bulunmakta iken çeşitli (insan, çevre vebenzeri) nedenlerle miktarı azalmış ve nesli tükenme tehdidi ile karşı karşıya kalmış doğal türlerimizden olan kınalı kekliğin tekrar doğal ortamına kazandırılması ve popülasyonlarının arttırılması amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı VIII. Bölge Müdürlüğü Aksaray Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışma ile Aksaray ili Merkez ilçesi sınırlarına 800 adet ve Ortaköyİlçesi Balcı Köyü Ekecik Ağaçlandırma sahasına 200 adet olmak üzere toplam 1000 adet kınalı keklik doğaya salınmıştır.

                                                                              

Doğaya yerleştirme eylem planı kapsamında, Genel Müdürlüğümüz tarafından Malatya Keklik Üretim İstasyonundan alınan Kınalı keklikler,üretme istasyonundan getirildikten sonra doğaya uyumu için Ekecik ağaçlandırma sahasında kurulan intibak voliyerine konularak 15 gün boyunca salınacağı alanın doğasına alışması ve nakil stresini üzerlerinden atması sağlanmıştır. 

                                                                             

                                                                              

15 günlük adaptasyon süreci akabinde keklikler, Şube Müdürlüğümüz personeli ve Aksaray Kara ve Su Avcıları Derneği üyelerinin işbirliği ile 08.07.2014 tarihinde, Aksaray ili Merkez ilçesi sınırlarına ve Ortaköy İlçesi Balcı Köyü Ekecik Ağaçlandırma sahasına salınmıştır. Doğaya bırakılan kekliklerin doğal hayata adapte olmasını kolaylaştırmak, yasa dışı avcılığı engelleyerek etkin koruma sağlamak ve yöre halkının bilgilendirilmesi amacıyla Sivil ToplumÖrgütleri (Avcı Dernekleri), ile işbirliği protokolü yapılmıştır. Kınalı keklik yerleştirilen alanlar ava kapalı sahalar olup, en az 3 yıl süreyle kapalı kalacaktır