Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

AKSARAY DA AV KORUMA EKİBİ ZOR ARAZİ ŞARTLARINA RAĞMEN KAÇAK AVCILARA GÖZ AÇTIRMIYOR

Nisan 08, 2014

AKSARAY DA AV KORUMA EKİBİ ZOR ARAZİ ŞARTLARINA RAĞMEN KAÇAK AVCILARA GÖZ AÇTIRMIYOR

Aksaray av koruma ekibi 05.04.2014 tarihinde yapmış olduğu rutin denetimler sonucunda Aksaray ili merkez acıpınar kasabası mevkiinde 1 kişinin arazide dolaştığı görülmüş ve şahsın yanına varılıp ne geziyorsun diye sorulmuş ve şahıs öyle geziyorum burası bizim köyün arazisi gezmem de bir sakınca olduğunu düşünmüyorum ifadesinde bulunmuş ve  şahsın şüpheli cevap vermesi ve şüpheli tavrından dolayı av koruma ekibimiz arazide  sık sık keklik seslerinin duyulması ile sarp, engebeli arazi şartlarına rağmen arazide arama yapmış ve 2 ayrı  kafes içerisinde 1’er adet kınalı keklik bulunan keklik kafesi bulmuş, kafeslere ve kekliklere el konulmuştur. 


                                Şahıs hakkında 4915 sayılı kara avcılığı kanunun 4.1.2. maddesine göre yaban hayvanlarının  üreme ve tüy değiştirme zamanında rahatsız edilmesi, 6.2.4. maddesine göre canlı mühre kullanılarak avlanılması, maddelerine muhalefetten    dolayı işlem yapılmak üzere tutanak tanzim edilmiştir. 4.1.2. maddesine muhalefetten 302,00 TL ve 6.2.4. maddesine muhalefetten 225,00 TL olmak üzere 527,00 TL idari yaptırım kararı uygulanmıştır, ve canlı mühre olarak kullanmış olduğu kekliklerin tazminatı için 1000.00 TL tazminat cezası uygulanmıştır. Toplam da 1527,00 TL cezai işlem uygulanmıştır.

            El konulan yaban hayvanlarının(kekliklerin) yapılan inceleme sonucunda arazide yaşama ve uçma kaabiliyeti olmasından dolayı doğal yaşam alanına ekibimizce bırakılmıştır.